Menu Zamknij

Jaki materac wybrać? Kompletny poradnik

Wiele osób ma problem z tym jaki materac wybrać. Nie jest prostą sprawą jeśli chcemy się dobrze wysypiać i nie mamy odpowiedniej wiedzy w tym temacie. Ilość producentów, rodzajów, budowy i zastosowanych technologii wcale nie ułatwia nam sprawy. Warto pamiętać że jest to inwestycja na dłuższy okres czasu (materac powinno się wymieniać co najmniej raz na 7 lat), dlatego też należy odpowiednio przemyśleć zakup.

 

Właśnie w tym celu powstał ten artykuł. Opisaliśmy w nim wszystkie rodzaje materacy oraz parametry na które powinno zwrócić się uwagę aby zakup był udany. Pomożemy Ci także wybrać odpowiedni dla siebie. Pamiętaj że zakup materaca to kwestia indywidualna i sugerowanie się poleceniami znajomych nie zawsze może okazać się dobrym rozwiązaniem. Zaczynajmy!

 

Oto lista rzeczy na które zwrócimy uwagę:

Spis treści

Czy Twój stary materac nadaje się już do wymiany?

To zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy zwrócić na stopień jego zużycia i to czy jest tak komfortowy jak to było zaraz po zakupie. Zależne jest to również od rodzaju materaca. Patrząc na statystyki, żywotność poszczególnych rodzajów materacy prezentuje się następująco:

Średnia żywotność materacy

Czyli materac powinien być wymieniany średnio raz na 7 lat o ile w tym czasie nie uległ przedwczesnej eksploatacji. Jeśli nie wysypiasz się dobrze lub jakieś elementy są odkształcone bądź z niego wystają to oznacza że nadaje się on do wymiany. 

Typy materacy

Wybór materaca jest zależny od osobistych wymagań. Istnieje bardzo dużo rodzajów i odmian materacy. Wszystkie opisaliśmy w naszych pozostałych artykułach, testując je przy tym dokładnie. Tutaj skupimy się na 2 naszym zdaniem najlepszych tak aby ułatwić Ci zadanie.

Materace sprężynowe

Najpopularniejszy rodzaj materaca, który pojawił się na rynku już w około 1930 roku. ⅔ sprzedawanych materacy to właśnie materace sprężynowe. Te, które znajdziemy dzisiaj na rynku zdecydowanie różnią się bardziej zaawansowaną technologią. Teraz mamy do wyboru ilość sprężyn i ich rozmieszczenie i ilość warstw.

Materac sprężynowy kieszeniowy przekrój

Wśród materacy sprężynowych najpopularniejsze są teraz materace kieszeniowe, co oznacza że sprężyny są umieszczone w specjalnych kieszonkach dzięki czemu mogą działać niezależnie od siebie lepiej dopasowując się do pozycji śpiącego. Materace tego typu posiadają do 7 stref twardości, co pozwala na dostosowanie odpowiedniego wsparcia dla poszczególnych partii naszego ciała. Według nas to najlepszy wybór.

Dostępne są wersje o różnej średnicy sprężyn (im mniejsze tym większa wygoda), które pokryte są dodatkowym materiałem od góry aby zapewnić dodatkowy komfort. Może to być lateks, pianka poliuretanowa, wysokoelastyczna lub termoelastyczna.

polecamyDla osób: które cenią sobie tradycyjne rozwiązania w połączeniu z nową technologią

nie polecamyNie polecamy: materacy sprężynowych z pokryciem z pianki poliuretanowej ( ten materiał bardzo szybko się eksploatuje).

Materace piankowe

Kolejny, jeden z najpopularniejszych rodzajów materacy, który plasuje się na drugim miejscu pod względem wyboru klientów. Warto pamiętać, że jeden materac piankowy nie jest równy drugiemu. Różnią się one rodzajem materiału, który je wypełnia. Może to być pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna, poliuretanowa, zwykła i wiele innych. Decydując się na wybór materaca piankowego, zdecydowanie odradzamy wybierania najtańszego modelu. Bardzo często w materacach budżetowych wykorzystuje się piankę poliuretanową, która nie spełnia swojej roli jeśli chodzi o komfort i wsparcie dla naszego kręgosłupa. Do tego szybko się utlenia i znów po krótkim czasie użytkowania będziemy musieli kupić nowy.

Materac piankowy przekrój

Według nas, jedne z najlepszych rodzajów wypełnień to pianka wysokoelastyczna, która zapewnia komfort podczas snu oraz pianka termoelastyczna, która jest jedną z najlepszych stosowanych w materacach piankowych. Dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury i szczególnie zaleca się ją osobom, które mają problemy z kręgosłupem.

polecamyPolecamy: Materace z pianką wysokoelastyczną i termoelastyczną

odradzamyOdradzamy: Materace z pianką poliuretanową

idealnieIdealne dla: Osób, które oczekują od materaca bardzo dokładnego przylegania do ciała na całej długości.

Materace lateksowe

Te wyższej jakości są wykonane tylko i wyłącznie z użyciem lateksu, wybierając bardziej budżetową wersję, należy liczyć się z tym, że lateks zastosowano w nim tylko częściowo. Ten rodzaj polecany jest dla osób, które cenią sobie świetne „odbicie” i nie lubią gdy materac dopasowuje się za bardzo do ich ciała przez co „wtapiają się w niego”.

materac lateksowy wygląd

Materace lateksowe również zapewnią komfort, jak w przypadku materacy piankowych, jednak nie cechują się właśnie tym bardzo dokładnym dopasowaniem do ciała. Są bardziej sprężyste i szybciej reagują na nasz ruch niż na przykład pianka termoelastyczna. Do tego mają świetne właściwości chłodzące i antybakteryjne. Polecane są również dla alergików.

Idealnie logoDobre dla: Osób, które lubią sprężyste materace, komfort i chłodzenie oraz alergików

Jak dobrać odpowiednią twardość?

Jaki materac wybrać jeśli chodzi o jego twardość? – to pytanie jest jednym z najczęstszych zadawanych przez klientów. Nie jest ono takie proste. Twardość materaca jest zależna między innymi od wzrostu, wagi i budowy ciała osoby, która na nim śpi. Więc aby dobrać odpowiednią twardość materaca według naszych preferencji, najlepiej sugerować się po prostu jego typem:

Miękki ikonaMiękki: materace piankowe

Średni ikonaŚredni: materace sprężynowe

twardy ikonaTwardy: materace lateksowe

Jest to ogólne założenie, którym zgodnie z naszym doświadczeniem najlepiej się sugerować. Niezależnie od preferowanej twardości, materac przeznaczony do spania powinien mieć twardość od 4 do 7 (gdzie 10 to najtwardszy).

Tabela twardość materaca 1-10

Pamiętaj, że materac zawsze można przetestować przez określony czas o czym mowa w dalszej części artykułu.

Jaka jest Twoja waga ciała?

To w jaki sposób materac będzie się zużywał, jaki będzie miał uścisk, chłodzenie i wsparcie poszczególnych partii naszego ciała jest ściśle związane z naszą wagą.

Zależnie od wagi i kształtu ciała musisz wybrać materac o odpowiednich parametrach aby dobrze się wysypiać i dostarczyć kręgosłupowi odpowiednie wsparcie. Nie ma „formuły” na idealny materac, jednak mamy kolejne wskazówki które z pewnością Ci pomogą.  

Lekkie osoby (około 70kg lub mniej) wymagające średniej twardości (5-7) – W takim przypadku należy pamiętać, że materac na osoby w takim zakresie wagowym nie będzie reagował dokładnie tak jak byśmy tego chcieli. Powodem tego są założenia producenta, którzy dostosowują materac do średniej ciężkości ok. 80kg. Dla takiej osoby materac faktycznie będzie średniej twardości. Gdy ważysz 70kg lub mniej to warto wybrać materac o 0.5-1 punkt twardości niżej niż potrzebujesz. Wtedy trafisz w idealnie dostosowany materac.  

okej-0.5-1 twardości

Jeśli jesteś osobą o wadze 70-90kg i chcesz materac o średniej twardości (5-7) – To zadanie wyboru materaca jest o wiele łatwiejsze, ponieważ większość materacy jest zaprojektowana właśnie pod taki zakres wagowy. Wybierz materac o twardości od 5 do 7 punktów i powinieneś być zadowolony! (Twój kręgosłup również).

dobrzePatrz na standardowe wartości 5-7 twardości

Jeśli ważysz powyżej 90kg i chcesz średniej twardości (5-7) – Jest to całkowicie naturalne, że osoby o większej wadze kładą większy nacisk na poszczególne warstwy materaca co powoduje że nie zawsze może być on „właściwie” opisany przez producenta. Staraj się dobrać materac o twardości od 1 do 1,5 punktu więcej niż potrzebujesz oraz zadbaj o to aby warstwa komfortowa miała wartość co najmniej 4″. Jeśli potrzebujesz bardzo dobrego chłodzenia to prawdopodobnie będziesz potrzebować materacy z wyższej półki. 

dobrzeod +1 do +1,5 twardości

Jeśli ważysz 70kg i mniej i chcesz miękkiego materaca (3-4) – Materace piankowe są dobrym rozwiązaniem, ponieważ miękka pianka nie będzie powodowała „tonięcia” w materacu przy takiej wadze. Dzięki temu łatwo uzyskać efekt „spania na chmurze” bez nadmiernego otulenia i ciepła. Wybierz materac sklasyfikowany jako miękki, bardzo miękki, w klasie 3-4.

prawidłowoMiękki, bardzo miękki 3-4 twardości

Jeśli twoja waga jest pomiędzy 70 a 90kg i chcesz miękkiego materaca (3-4) – podobnie jak w przypadku osób lżejszych jeśli ważysz nieco ponad 70kg. Jeśli jesteś w okolicach górnej granicy (90kg) to musisz wziąć pod uwagę to, że materac bardzo miękki może powodować uczucie tonięcia w materacu, co nie dla wszystkich jest pożądane. Bardzo miękki materac może być również w tym przypadku niezbyt dobrym rozwiązaniem ponieważ Twój kręgosłup będzie miał nieodpowiednie wsparcie (w szczególności jeśli śpisz na boku plecach lub brzuchu).

okej>90kg – wybierz materac dodajac +1, 2 do twardości

Jeśli ważysz powyżej 90kg i chcesz miękkiego materaca (3-4) – to jedna z kombinacji, które sprawiają największy problem. Miękki materac (3-4) będzie powodował bardzo duże tonięcie w nim, co raczej ciężko nazwać komfortową sytuacją. Rozważ wybranie materaca sprężynowego z wierzchnią warstwą wykonaną z pianki. Dzięki takiemu połączeniu odczujesz miękkość bez zbędnego tonięcia w materacu.

ikona materac sprężynowy z piankąWybierz materac sprężynowy z warstwą pianki 

Ważysz 90kg lub więcej i chcesz twardy materac (8-9) – W tym przypadku należy zakupić materac o twardości od 8,5 i 9. Nie zalecamy zakupu materaca o wartości powyżej 9, ponieważ są one naprawdę bardzo twarde i tym samym niewygodne. Mało komu przypadną do gustu.

Dobrzeod 8,5 do 9 klasy twardości

Wsparcie materaca dla kręgosłupa

W jakiej pozycji najczęściej śpisz?

Na plecach, boku, na brzuchu. Każdy śpi w różny, określony dla siebie sposób. Dużym problemem jest nie zwracanie na to uwagi podczas wyboru materaca. Jest to ważne ponieważ każda pozycja wymaga innych właściwości względem materaca.

Na boku

Raczej mało kto śpi ciągle w tej samej pozycji bocznej. Zmieniamy ułożenie nóg, przewracamy się z lewej na prawą itd. W ciągu nocy można powiedzieć jesteśmy w ciągłym ruchu. Dlatego też osoby śpiące na boku powinny zakupić materac o twardości w zakresie 3-6 (miękki, średni). Dzięki takiemu poziomowi twardości nasze plecy i kręgosłup otrzymają odpowiednie wsparcie.

Analogicznie, materac bardzo miękki lub bardzo twardy spowoduje że nie będziemy czuć się tak komfortowo oraz nasz kręgosłup nie będzie w naturalnej pozycji.

Idealnie3-6 Miękki, średni

Na plecach

Twardość materaca i jego odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa jest bardzo ważne. Zbyt miękki materac spowoduje spanie w nienaturalny sposób. Twój kręgosłup nie będzie w pozycji neutralnej przez co bardzo prawdopodobne niejednokrotnie obudzisz się niewyspany/na wraz z towarzyszącym bólem.

Idealnie6-8 Średni, twardy

Na brzuchu

Osoby śpiące w tej pozycji powinny za priorytet obrać sobie wybór materaca z odpowiednim wsparciem. Spanie na plecach w porównaniu do spania na brzuchu różni się tym, że inne partie naszego ciała będą stanowić nacisk na materac. Musi być on wystarczająco twardy aby utrzymywać naszą posturę w odpowiedniej pozycji. Inaczej tutaj również może wystąpić problem z wysypianiem się, ból kręgosłupa a nawet problemy z oddychaniem.

idealnie4-9 Średni, twardy

Twardość materaca wykrec

Ile muszę wydać na dobry materac?

Wbrew pozorom cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Z tego co zauważyliśmy, zakupy w lokalnych salonach mogą być droższe nawet o 50% w porównaniu z cenami w sieci. Jest to związane z marketingiem, kosztem utrzymania sklepu itd. Jednak wiele osób ciągle nie jest przekonanych do kupowania materacy w sieci. Wiele sklepów internetowych z materacami wyszło temu problemowi naprzeciw, dając możliwość testowania konkretnego modelu przez 30 dni. Jest to świetne rozwiązanie dzięki któremu możesz bez problemu przetestować określony model w domu, do tego nie przepłacając.

Kupując zatem materac w sieci należy przygotować się na wydatek z rzędu minimum 700-1000 złotych.  Jeśli ciągle zastanawiasz się jaki materac wybrać to zobacz nasz ranking materacy na stronie głównej, który dokładnie opisuje konkretne modele i jest stworzony na podstawie opinii klientów. Dzięki temu możesz wybrać odpowiedni dla siebie.

6 rzeczy o których musisz pamiętać przy wyborze materaca

  1. Stosunek cena/jakość – nie zapominaj że materac nie musi kosztować majątku ale jednocześnie nie może też być jednocześnie dobrej jakości i być w cenie 300 złotych.
  2. Długość materaca jest bardzo ważna, szczególnie jeśli jesteś wysoką osobą. Zadbaj o to aby był on co najmniej 20 centymetrów dłuższy niż masz wzrostu tak aby zapewnić sobie komfort podczas snu.
  3. Zakupy w sieci potrafią być o wiele tańsze i właśnie ten sposób rekomendujemy.
  4. Materac będzie Ci służył bardzo długo więc warto zainwestować w lepszy.
  5. Twardość materaca opisywana przez producenta jest dedykowana dla osób w określonym przedziale wagowym. Jeśli ważysz poniżej 70kg lub powyżej 90kg to dodaj lub odejmij z tych wartości od 1 do 2 punktów.
  6. Nie wybieraj ekstremalnie miękkich lub twardych materacy ponieważ źle wpływają na Twój kręgosłup.

Jak wybrać materac dla dwojga?

Pary, które zastanawiają się jaki materac wybrać często napotykają serię problemów, szczególnie jeśli waga jednego partnera znacznie różni się od drugiego. Co zatem zrobić jeśli jedna osoba preferuje miękki a druga twardy materac? W tym przypadku pozostaje nam jedynie pójście na kompromis i wybranie średniego materaca. Innym rozwiązaniem jest również kupienie dwóch pojedynczych materacy o takich samych wymiarach i wysokości, jednak różnej twardości.

Dodatkowo można kupić materac nawierzchniowy aby połączyć je razem. Szczególnie polecamy wybór materaca sprężynowego kieszeniowego, który pracuje niezależnie i nie przeszkadza drugiej osobie podczas gdy się ruszamy na łóżku.

Jakich materacy dla par nie kupować?

Zdecydowanie nie należy wybierać materacy, których budowa nie jest niezależna. Oznacza to, że poszczególne części materaca powinny pracować niezależnie od siebie. Jeśli tak nie będzie to cięższa osoba będzie zaginała materac w takim stopniu, że drugi partner będzie ciągle przesuwał się w jego stronę. Przykładem złych materacy dla par są materace bonnelowe, których sprężyny pracują jako jedna, niezależna część.