Menu Zamknij

Twardość materaca – H1, H2, H3 – Jak dobrać odpowiednią?

Twardość materaca odgrywa kluczowe znaczenie jeśli chodzi o komfort snu. Nieprawidłowy dobór twardości jest jednym z najczęstszych powodów niezadowolenia po zakupie. Każda osoba potrzebuje innej twardości aby odczuć komfort.

Twardość materaca

Niektórzy preferują materace które się pod nimi zapadają, tworząc efekt chmury, inni zaś nie lubią tego uczucia i wymagają solidnego podparcia podczas snu. Przyjrzyjmy się teraz dokładnie wartościom, które są podawane przez producentów.

Spis treści

H1 – materac miękki

Materac o twardości H1 jest przeznaczony dla osób, które ważą do 60kg i lubią miękkie materace. Osoby o takiej wadze będą miały odpowiednie wsparcie i będą się czuć komfortowo. Co jeśli ważysz powyżej 60kg i wybierzesz materac o twardości H1? Może być on dla Ciebie po prostu tak miękki że nie będziesz czuć się na nim komfortowo. Dodatkowo w szybszym okresie czasu może on stracić swoje właściwości i zapaść się jeszcze bardziej. Warto pamiętać również, że Twój kręgosłup wymaga odpowiedniego wsparcia szczególnie jeśli najczęściej śpisz na plecach bądź brzuchu! Nawet jeśli nie miałeś do tej pory problemów z kręgosłupem to warto o niego zadbać zawczasu.

H2 – materac średni

Jest to twardość która najczęściej jest wybierana przez klientów. W szczególności jeśli chodzi o materace dla par gdy jedna osoba preferuje materac miękki a druga twardy – jest to idealny kompromis.

Dla osób o wadze od 60 do 80 kg nie będzie zbyt twardy a równocześnie wystarczająco miękki aby zapewnić komfort snu. Jeśli ważysz powyżej 80 kilogramów to najprawdopodobniej będziesz sklasyfikujesz ten materac jako miękki. Zaś dla osób poniżej 60 kilogramów będzie on twardy.

H3 – materac twardy

Twardość materaca oznaczona jako H3 oznacza że jest on twardy. Głównie przeznaczony jest dla osób, które ważą powyżej 80 kilogramów aby zapewnić solidne wsparcie każdej partii ciała. Materac twardy będzie także odpowiednim rozwiązaniem dla osób śpiących na brzuchu, ponieważ dostarczy im on odpowiedniego wsparcia bez odczucia zapadania się.

Twardość a waga 

Aby podkreślić jak ważna jest twardość dla odpowiedniego komfortu, podsumujemy teraz twardość w stosunku do wagi.

Jeśli ważysz poniżej 60kg

 Dobrym rozwiązaniem jest wybór materaca o twardości miękki, średni czyli H1, H2. Materac średni będziesz odczuwał jako twardy. Zaś materac H3 okaże się dla Ciebie zdecydowanie nieodpowiedni ponieważ nie będzie miał żadnej amortyzacji i nie zapewni odpowiedniego wsparcia kręgosłupa.

Jeśli twoja waga wynosi 60-80kg

 Jesteś w najbardziej komfortowej sytuacji jeśli chodzi o wybór materaca. Wszystkie będą zapewniały odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i ich eksploatacja będzie odbywać się w sposób prawidłowy. Jeśli chodzi o twardość to najprawdopodobniej będzie odczuwana przez Ciebie tak jak podał producent.

Jeśli ważysz powyżej 80kg

W tym przypadku zdecydowanie odradzamy wybór materaca miękkiego (H1) ponieważ będzie on po prostu niekomfortowy nie ważne w jakiej pozycji śpisz. Dobrym wyborem jest materac średni, który w Twoim odczuciu może być miękki oraz materac twardy.

Rama łóżka a twardość materaca

rama łóżkaJeśli materac ma zapewniać odpowiedni komfort podczas snu, powinien mieć odpowiednią ramę i wygodny materac. Dopiero wtedy możemy zapewnić naszemu ciału odpowiednią regenerację podczas snu. Leżąc w łóżku, Twój kręgosłup powinien być w pozycji prostej. Kluczowe partie naszego ciała jak miednica i ramię nie powinny zbytnio zagłębiać się w materac. Wysokość materaca również odgrywa tutaj kluczowe znaczenie i powinna wynosić co najmniej 16 centymetrów. Im materac jest miększy tym rama powinna zapewniać odpowiednie wsparcie.

Co gdy twardość materaca jest dobrana nieodpowiednio?

za miękki materacSkutkiem nieodpowiedniego dobrania materaca może być po prostu brak komfortu podczas snu. Jeśli nie będzie on dobrany odpowiednio to ucierpi również nasz kręgosłup, który układał będzie się w nienaturalnej pozycji (gdy materac będzie za miękki lub za twardy). Zużycie materaca również może nastąpić wiele szybciej. Nie bez powodu nasz ranking materacy zawiera właśnie ten parametr w tabeli jako jeden z najważniejszych (sprawdź: materace ranking)

Patrząc na twardość materaca, wiele osób zapomina również że po jakimś czasie elementy wykorzystane do jego budowy się wyeksploatują i będzie on nieco miększy po jakimś czasie. Więc jeśli wybierasz materac na granicy – bardzo miękki, bardzo twardy to miej na uwadze że po roku, dwóch latach będziesz odczuwać jego twardość nieco inaczej.

Dla niezdecydowanych…

Wielu producentów wprowadziło do swojej oferty materace średnio-twarde, średnio-miękkie dla osób, które nie mogą się zdecydować jaki parametr wybrać. Może się to okazać dobrym rozwiązaniem również w Twoim przypadku. Warto również spróbować materacy różnych marek, ponieważ tak naprawdę ta wartość jest pojęciem względnym i może się różnić w stosunku do określonych producentów.

Twardość materaca dla par

materac dla parPary często mają problem z doborem materaca odpowiedniego dla siebie. W szczególności jeśli mają osobne preferencje co do jego twardości a także jedna osoba waży 60kg a druga powyżej 80kg. W takim przypadku pozostaje nam jedynie pójść na kompromis, czyli wybrać materac średni bądź kupić dwa pojedyncze materace o różnej twardości, które można następnie przykryć materacem nawierzchniowym aby je połączyć. Jest to często stosowany wybór szczególnie gdy jedna z osób ma problemy z kręgosłupem i potrzebuje solidnego wsparcia w czasie snu.

Będąc w temacie par, warto wspomnieć również, że rodzaj materaca również ma znaczenie. Zdecydowanie odradzamy materacy bonnelowych i innych pracujących w sposób jednolity. Jeśli materac pracuje na całej powierzchni gdy jedna osoba się przemieszcza to może być to powodem wielkiego dyskomfortu dla drugiej. Pary najczęściej wybierają materace kieszeniowe, których sprężyny pracują w sposób indywidualny.

 

źródło: