Menu Zamknij

Materace piankowe – Opis i 3 najlepsze modele

Jeśli trafiłeś na tą stronę, to zapewne chcesz kupić odpowiedni materac piankowy, który będzie służył Ci przez lata. Z racji na dużą ilość firm, producentów i miejsc gdzie można je kupić możesz mieć problem z wyborem. Dlatego właśnie stworzyliśmy kompletny poradnik na temat materacy piankowych który Ci w tym pomoże. 

Przekrój materaca piankowego

Znajdziesz w tym artykule informacje o tym czym charakteryzuje się ten rodzaj, jak wybrać najlepszy oraz dla kogo jest on odpowiedni. Znajdziesz tutaj także nasz TOP 3 najlepszych materacy z pianki, dzięki czemu bez problemu będziesz mógł wybrać właściwy za rozsądną cenę.

Materace piankowe są jednymi z pierwszych rodzajów, które pojawiły się na rynku. Posiadają całkowicie inne właściwości niż na przykład materace sprężynowe.

Spis treści

Dla kogo materac piankowy jest odpowiedni?

Piankowy wsparcie kręgosłupaOsoby, które lubią gdy ich materac generuje dużo ciepła oraz otula całe ich ciało, będą z pewnością zadowolone z tego rodzaju materaca. Kiedyś, materace z pianki były opisywane jako niezbyt zdrowe dla naszego kręgosłupa i ogólnie całego ciała. Po prostu nie były wstanie wygenerować odpowiedniego wsparcia dla naszej postury. Teraz, na rynku istnieje bardzo dużo rodzajów materacy piankowych, które nie dość że są bardzo miękkie w odczuciu to posiadają również 7 stref twardości, dzięki czemu możemy zadbać także o nasz kręgosłup.

Czym charakteryzuje się dobry materac z pianki?

Dobre materace piankowe przede wszystkim posiadają więcej niż 1 warstwę wewnętrzną. Zazwyczaj występujące połączenia, które dobrze się komponują to pianka lateksowa lub/i pianka wysokoelastyczna. Dzięki warstwie lateksu, nasz materac lepiej utrzymuje się w czystości i higienie a dzięki piance wysokoelastycznej mamy odpowiednie wsparcie dla naszego ciała. Nasz ranking materacy zawiera tylko i wyłącznie materace z 2 i 3 warstw pianki bądź innych materiałów. Patrząc na opinie klientów doszliśmy do wniosku że jest to najbardziej optymalna ilość. 

Kolejnym aspektem jest 7-strefowa twardość materaca o czym już pisaliśmy. Gdy materac jej nie ma to nasze nogi, miednica, kręgosłup i kark nie mają prawidłowego wsparcia przez co śpimy w pozycji, która powoduje że nasz kręgosłup jest skrzywiony co może w przyszłości powodować problemy zdrowotne.

Jakich materacy piankowych unikać?

Budżetowe materace, które są 2-3 razy tańsze niż ich konkurenci opisujący właściwości materaca w taki sam sposób na pewno nie będą dobrej jakości. Przykładem mogą być materace FDM, które już opisywaliśmy na tej stronie. Możemy je kupić za 300-400 złotych, jednak po miesiącu do roku przekonamy się dlaczego zapłaciliśmy tak mało – materac zapadnie się a jego gwarancja będzie skonstruowana w taki sposób że zanim będziemy mogli go zareklamować to już dawno nie będzie nadawał się do użytku.

Podobnie jest z materacami, które możemy kupić w supermarketach typu JYSK czy IKEA. Ich gwarancja wynosi nawet 25 lat, jednak eksploatacja nie pozwoli nam na używanie go przez długi czas. Dobry materac kosztuje w granicach minimum 700-1000 złotych. Pamiętaj że jest to inwestycja na lata, więc warto wybrać dobrze.

Materac piankowy słabej jakości możemy poznać również po wadze. Dobry materac będzie ciężki, ponieważ jego struktura jest zbita. Materace ze słabej jakości pianki poliuretanowej będą bardzo lekkie i nie nadają się jako materace do spania.

TOP 3 materace piankowe

W tej części chcielibyśmy pokazać Ci 3 najlepsze według nas i według opinii klientów materace. Ich cena nie jest wygórowana i jednocześnie posiadają wszystko co powinien mieć dobry materac piankowy. 

Nazwa
Opis
Twardość
Dostępne wymiary
Janpol Demeter

Materac Janpol Demeter
Kup teraz
✔ Można spać na 2-stronach materca
✔ Posiada właściwości wspierające nasz kręgosłup opisane jako medyczne
✔ Posiada usprawnioną wentylację
✔ Jest stworzony również dla alergików
Średni
Lub
Twardy
(do wyboru)
Wszystkie najpopularniejsze rozmiary są dostępne
MATERAC SALSA HILDING PIANKOWY

Materac MATERAC SALSA HILDING PIANKOWY
Kup teraz
✔ Według klientów, materac ten posiada idealny stosunek cena/jakość
✔ Posiada 2 rodzaje pianek świetnej jakości - termoelastyczna i flexifoam
✔ Standardowe 7 stref twardości wspierające nasz kręgosłup
✔ Można spać tylko na 1 stronie
✔ Producent przewidział 2 pokrowce o różnych właściwościach do wyboru

Średni
80x200
90x200
100x200
120x200
140x200
160x200
180x200
HILDING ROCK AND ROLL

HILDING ROCK AND ROLL
Kup teraz
✔ Jeden z najpopularniejszych, posiada wiele pozytywnych opinii
✔ Materac jest bardziej przewiewny i chłodniejszy niż inne materace piankowe
✔ Materac posiada aż 15 lat gwarancji. Producent nie ma wygórowanych zasad reklamacyjnych
✔ Odwracalny, czyli można spać na obu stronach
Średni
90x200
140x200
160x200
180x200

Przyzwyczajenie się do twardości

Zgodnie z opiniami, które znaleźliśmy w sieci i z naszego doświadczenia, klienci zazwyczaj potrzebują od 2-4 tygodni aby przyzwyczaić się do materacy piankowych. Szczególnie jeśli do tej pory spałeś/łaś na zwykłej kanapie lub też bardziej twardym łóżku. Zwykle po upływie tego czasu klienci nie wyobrażają sobie spania na materacu o innej twardości.

Osobiście zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na twardość materaca. Materac zbyt miękki, nawet jeśli będzie posiadał 7 stref twardości może okazać się bardzo niewygodny i nie sprzyjający naszemu zdrowiu.

Wpływ materaca na kręgosłup

Według nas, najlepszym wyborem jest wybranie materaca średniego, jeśli ważysz do 80 kilogramów. Jeśli więcej to materac średni będzie dla Ciebie odczuwalny jako miękki. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie jeśli wybierasz łóżko dla par. W ekstremalnych przypadkach, gdy różnica wagi pomiędzy dwoma osobami jest powyżej 15-20 kilogramów to warto pomyśleć o zakupie 2 materacy pojedynczych i złączenie ich w całość za pomocą specjalnego klina bądź materaca nawierzchniowego.

 

źródło: