Menu Zamknij

Materac do łóżeczka

Wszyscy już wiemy, jak trudno jest wybrać odpowiedni materac dla dorosłych. Niestety, ale materac do łóżeczka również sprawia wiele problemów. W takiej sytuacji nowi rodzice szukają zazwyczaj porad w internecie. Próbują przekopać się przez wiele forów dla rodziców i stron producentów materacy. My postanowiliśmy zebrać wszystkie te informacje w jednym miejscu i ułatwić wasze szukanie materaca dla dziecka. W tym celu omówimy to, na co zwracać uwagę i jak wybrać materac dla noworodka, 2 i 3-latka. Stworzyliśmy również ranking materacy dla dzieci, który powinien ułatwić wasz wybór i pomóc wam wybrać najlepszy materac do łóżeczka.

Spis treści

Jaki materac dla noworodka wybrać?

Wybierając materac dla noworodka, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Niemowlaki w początkowym etapie swojego życia nie potrafią panować nad swoimi ruchami. Nie mają również wykształconych krzywizn kręgosłupa. Co więcej, w tym wieku ich ciało nie posiada jeszcze odpowiednich proporcji – głowa noworodków jest cięższa i nieproporcjonalnie większa. W przypadku doboru nieodpowiedniego materaca dla niemowlaka bardzo łatwo można nieumyślnie doprowadzić do przyszłej wady postawy dziecka. Należy również pamiętać o tym, że takie maluchy, większość swojego dnia spędzają właśnie na spaniu. Odpowiedni wybór materaca stanowi jeden z kluczowych elementów.

Na co w takim razie zwracać uwagę?

Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru materaca dla niemowlaka jest twardość samego materaca. Następnie uwagę należy zwrócić na rozmiar łóżeczka oraz materiał, z którego materac został wykonany. Z pewnością istotnym czynnikiem będzie również cena konkretnego modelu. Warto także sprawdzić, czy rozważany model posiada odpowiednie certyfikaty i atesty.

Twardość materaca dla noworodka

Ze względu na wymieniane przez nas chwilę temu różnice w budowie ciała noworodków ich materac powinien być twardy. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt miękki model, ich głowa za bardzo zagłębi się w materac, co następnie może doprowadzić do problemów z oddychaniem i przełykaniem śliny. Co więcej, jeśli maluch obróciłby się na brzuch, również miałby problemy z nabieraniem powietrza. Właśnie z tego względu najlepszym wyborem będzie twardy materac, który znacznie zminimalizuje tego typu zagrożenia. Pamiętajmy jednak o tym, by nie był on zbyt twardy, bo maluchowi będzie po prostu niewygodnie. Dla minimum 9-miesięcznego malucha można szukać średnio-twardych modeli.

Warto również wspomnieć o tym, że coraz częściej można spotkać się z materacami rozwojowymi. Tego typu produkty posiadają dwie strony użytkowe, które są przystosowane do innego wieku dziecka. Zazwyczaj jedna ze stron jest twarda i zapewnia bezpieczny sen noworodkom, a druga, średnio-twarda przeznaczona jest dla maluchów od 9-miesiąca życia.

Rozmiar łóżeczka

W przypadku rozmiarów łóżeczek dla niemowlaków najczęściej poleca się wymiary 60 × 120. Tego typu łóżka są specjalnie przystosowane do ciał noworodków. Jednakże to rozwiązanie nie należy do długotrwałych – maluch stosunkowo szybko wyrośnie z łóżeczka.

Na szczęście coraz więcej producentów oferuje łóżeczka, których rozmiar może zmieniać się wraz z dzieckiem. Jest to świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie chcą co kilka miesięcy wymieniać łóżeczka niemowlaka. Pamiętajmy jednak, że pomiędzy ramą łóżka a wybranym materacem nie powinny występować żadne szczeliny!

Materiał wykonania

Najlepszym możliwym wyborem materaca dla niemowlaka będzie taki wykonany z pianki wysokoelastycznej. Tego typu modele posiadają świetną cyrkulację powietrza. Kolejną propozycją mogą być materace lateksowe, które również znakomicie oddychają. Co więcej, ten materiał utrudnia rozwój wszelkich drobnoustrojów.

Można zdecydować się również na bardziej ekologiczne modele, które zostały wykonane z naturalnych materiałów np. gryki lub włókna kokosowego. Gryka dodatkowo zapewni przyjemny masaż małemu użytkownikowi materaca.

Decydując się na naturalne materiały, trzeba mieć jednak na uwadze parę kwestii. Niepoprawnie użytkowana gryka może czasami zmienić się w siedlisko robaków. Wypełnienie kokosowe również może stanowić pewien problem – raz przemoczone nadaje się jedynie do wyrzucenia. Warto zatem upewnić się, że dany model został wyposażony np. w nieprzemakalny pokrowiec. Pamiętajmy również o tym, że naturalny lateks może uczulać.

Jakich materiałów w takim razie unikać? Nie polecamy wam modeli wykonanych jedynie z pianek poliuretanowych, ponieważ utrzymanie ich w czystości jest bardzo utrudnione. Co więcej, producenci nie zalecają decydowania się na zakup pianek termoelastycznych dla dzieci poniżej 4 roku życia, ponieważ tego typu modele są zdecydowanie zbyt miękkie dla najmłodszych.

Materace dla dzieci ranking

Przedstawimy teraz ranking materacy dla dzieci z 2021 roku. Oto modele, które cieszą się największym uznaniem:

Danpol Materac GRYKO-KOKO PLUS

Ten materac posiada dwie różne od siebie strony – gryczaną i kokosową. Strona gryczana zapewnia jej użytkownikowi delikatny masaż, a także gwarantuje przepływ powietrza. Co więcej, mata gryczana nie sprawia żadnych trudności podczas jej czyszczenia. Strona kokosowa została wykonana z włókien kokosowych i naturalnego lateksu, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia. Dodatkowo kokos zapewnia przepływ powietrza. Pomiędzy tymi warstwami znajduje się pianka poliuretanowa, która nie zbiera kurzu. Materac ten będzie świetnym wyborem dla wszystkich alergików (o ile nie mają uczulenia na lateks). Warto wspomnieć również o tym, że materac ten jest polecany przez wielu ortopedów.

Vitmat Eco baby

Ten dwustronny materac został wykonany z elastycznej pianki, która posiada odpowiednie atesty. Zalicza się do twardych materacy i będzie świetnym wyborem dla noworodków. Pianka wraz z pokrowcem zapewnia znakomitą wentylację. Pokrowiec można łatwo zdjąć i wyprać w pralce, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości. Oba te elementy świetnie odprowadzają wilgoć. Jest on wyrobem medycznym klasy I. Posiada także właściwości antyalergiczne.

Fiki Miki Sensitive MS11

Model ten składa się z dwóch stron użytkowych. Jego wkład jest wykonany z pianki lateksowej i poliuretanowej. Materac został wyposażony w łatwy do zdejmowania i prania czterowarstwowy pokrowiec. Stanowi dobry wybór dla alergików. Posiada odpowiednie certyfikaty i atesty, a także jest wyrobem medycznym klasy I. Wpływa pozytywnie na przeciążenia kręgosłupa i wspomaga sen maluchów.

Fiki Miki Lateks-Pianka-Kokos Prestige Line

Jest to dwustronny materac, który składa się z pianki lateksowej, poliuretanowej i włókna kokosowego połączonego z lateksem. Model zapewnia znakomitą cyrkulację powietrza. Jego pokrowiec składa się z trzech warstw i jest przystosowany do zdejmowania i prania. Dzięki temu łatwo utrzymać go w czystości. Posiada odpowiednie atesty. Co więcej, Instytut Matki i Dziecka wydał pozytywną opinię na temat tego modelu.

Hilding Dobranocka

Z pewnością słyszeliście coś na temat tego materaca. Jest on niezwykle popularny i zachwala go wielu rodziców. Model ten został wykonany z pianki Flexifoam. Pianka ta ma porowatą strukturę, która zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza. Dodatkowo materac posiada wodoodporny pokrowiec, który łatwo utrzymać w czystości. Ze względu na to, że materac ten należy do modeli średnio-twardych, jest to dobry wybór dla 2 i 3-latka, a nawet jeszcze starszych dzieci.

Hevea Duo Activia

Model ten posiada dwie strony użytkowania. Jedna z nich jest twarda i świetnie nadaje się dla noworodków. Po około 9 miesiącach użytkowania materac powinno się przełożyć na drugą stronę. Jest ona bardziej miękka i będzie dobrym wyborem dla maluchów powyżej 9 miesiąca życia. Jest to kolejny materac godny uwagi wszelkich alergików. Warto również wspomnieć, że Instytut Matki i Dziecka wydał pozytywną opinię na temat tego materaca.

Hevea Baby MAX

Model ten również należy do dwustronnych materacy rozwojowych. Jego jedna strona została wykonana z pianki i jest wystarczająco twarda dla noworodków. Druga, lateksowa strona jest średnio-twarda i stanowi dobry wybór dla dzieci od 9 miesiąca życia. Przy zakupie materaca można zdecydować się na jeden z trzech pokrowców. Każdy z nich jest odpowiedni dla alergików (o ile maluch nie jest uczulony na lateks). Co więcej, Instytut Matki i Dziecka wydał pozytywną opinię na temat tego materaca. Jest on również wyrobem medycznym klasy I.

Materac do łóżeczka - podsumowanie

Tak właśnie prezentuje się ranking 7 najbardziej zachwalanych materacy dla dzieci. W zestawieniu zebraliśmy różne typy materaców – zarówno te naturalne, jak i syntetyczne. Dzięki temu mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla swojego maluszka. Jeżeli rozważany przez was materac do łóżeczka nie znalazł się na tej liście, sugerując się wcześniejszym opisem, będziecie w stanie zdecydować, czy jest on odpowiedni.