Menu Zamknij

Rodzaje materacy – Opis i cechy najpopularniejszych rodzajów

Na rynku istnieje wiele rodzajów materacy. Starając się wybrać najlepszy dla siebie możesz mieć z tym problem. Lateksowe, piankowe, hybrydowe, sprężynowe, każdy z nich ma osobne cechy i właściwości. Istnieją też różne twardości i schorzenia, style spania i tak dalej. Można się w tym wszystkim pogubić. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten artykuł.

Opiszemy pokrótce każdy z rodzajów aby wybór był łatwiejszy. Jeśli znajdziesz rodzaj który Cię interesuje to kliknij w link znajdujący się w jego opisie. Znajdziesz tam szerszy opis oraz polecane przez nas modele.

Spis treści

Materace piankowe

Rodzaj piankoweJeden z najpopularniejszych rodzajów. Materace piankowe istnieją na rynku już od samego początku, jednak te które produkowane są teraz różnią się znacząco. Posiadają wiele systemów, typów i twardości. Materac piankowy najlepiej spisze się u osób, które lubią gdy materac delikatnie otula ich ciało i jednocześnie wspiera kręgosłup. Podobnie jak materace sprężynowe, posiadają one również 7-stopniowe poziomy twardości aby każda partia Twojego ciała miała odpowiednie wsparcie. Ten rodzaj materacy jest najbardziej dostępny na rynku. Praktycznie każda firma produkująca materace, ma również serię piankowych.

Materace sprężynowe (kieszeniowe)

Materac kieszeniowyMaterace sprężynowe również istnieją już od bardzo dawna. One również zostały ulepszone. Najpopularniejszymi na ten moment materacami zawierającymi sprężyny są kieszeniowe. Dzięki temu że każda sprężyna jest w innej kieszeni, reagują one indywidualnie w zależności od nacisku naszego ciała. Dzięki temu bardzo dobrze wspierają naszą postawę podczas snu. Materace kieszeniowe sprawdzają się również idealnie jako materac dla par, ponieważ niemal całkowicie niwelują ruchy partnera na materacu. Istnieją standardowe, 3 typy twardości, dzięki temu możesz dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Większość materacy sprężynowych posiada status materaca rehabilitacyjnego z racji na swój pozytywny wpływ na wsparcie kręgosłupa i całego ciała. Nie oznacza to że powinny na nim spać tylko osoby mające problemy ze snem, lecz świetnie nadaje się również w celach profilaktycznych.

Materace lateksowe

Materac z lateksuJest to nieco nowszy rodzaj z którym mogłeś się jeszcze nie spotkać. Materace lateksowe sprawdzą się idealnie u osób mających problemy z kręgosłupem i innymi częściami ciała. Idealnie dopasowują się do naszego ciała, jednocześnie nie powodując uczucia zapadania się. Posiadają więcej punktów wsparcia niż materace kieszeniowe oraz świetnie wpływają nie tylko na układ kostny ale również na układ krwionośny pozwalając żyłom na swobodny przepływ krwi.

Jest to chyba jeden z najbardziej komfortowych materacy jakie możesz spotkać na rynku. Materace lateksowe nie należą do najtańszych, lecz jeśli możesz pozwolić sobie na nieco większy wydatek to nie będziesz zawiedziony. Inną zaletą materacy lateksowych jest ich wysoka higiena i naturalne środowisko, które nie sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Lateks jest materiałem całkowicie naturalnym, zbudowanym z surowca pozyskanego z drzewa kauczukowego.

Materace termoelastyczne

Rodzaj termoelastycznyTen typ materacy kształtuje się nie tylko pod wpływem ciężaru ciała ale również jego temperatury. Daje mu to możliwość takiego dopasowania się do ciała że również wpasowuje się do jego konturów. Materace termoelastyczne są nieco tańsze niż materace lateksowe i często wykorzystuje się połączenia różnych pianek dla uzyskania optymalnego efektu.  Pianki termoelastyczne nazywane są przez producentów często pianką Visco, leniwą bądź Fit Foam. Ten rodzaj materaca jest również świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy ze snem i kręgosłupem. Według opinii klientów zapewniają one bardzo dobry komfort podczas snu. Jeśli śpisz ze swoim partnerem to również materac ten będzie izolował ruchy tak aby nie przeszkadzać drugiej osobie.

Materace hybrydowe

Rodzaj hybrydowyMożna powiedzieć że jest to rodzaj materacy, który jest połączeniem materaca kieszeniowego i piankowego. To najdroższy rodzaj za który musimy zapłacić od 3000 złotych wzwyż. Jednocześnie jest to oczywiście materac, który zapewni nam najwyższy komfort podczas snu. Sprężyny zapewniają odpowiednie wsparcie naszego kręgosłupa a pianka zapewnia niesamowitą wygodę. Tego typu materace można spotkać w hotelach dobrej klasy. Z tego co zauważyliśmy, dostępnych modeli w salonach i sklepach internetowych jest niewiele. Zapewne powodem tego jest oczywiście cena. Jednak jeśli zależy Ci na zakupie to z pewnością znajdziesz go w którymś ze sklepów internetowych. W najgorszym przypadku będziesz musiał poczekać na dostawę z innego magazynu.

Podsumowanie

Jeśli nadal nie udało Ci się odnaleźć odpowiedniego rodzaju materaca dla Ciebie to zobacz nasz ranking materacy na stronie głównej. Znajdziesz tam polecane przez nas modele, które zostały starannie dobrane na podstawie opinii klientów i naszego doświadczenia. Gdy wybierzesz określony rodzaj to możesz przejść do strony sklepowej i przeczytać komentarze. Dzięki nim dowiesz się jakie cechy ma dokładnie określony model. Jaka jest jego twardość, czy jest komfortowy, jak wygląda jego eksploatacja, jak śpi się na nim z partnerem i tak dalej.