Menu Zamknij

Materac ortopedyczny na kręgosłup – jaki wybrać do spania?

W przypadku problemów z kręgosłupem takimi jak skolioza, lordoza, ból w odcinku lędźwiowym i innymi, specjalny materac może okazać się niezbędny. Ten dobrze dobrany spowalnia rozwój choroby i koi ból prawidłowo współpracując z naszym kręgosłupem. Właśnie w tym celu powstały materace ortopedyczne. Producentów i rodzajów jest naprawdę wiele a my w tym artykule postaramy się wybrać najlepsze z nich.

Spis treści

Jaki są skutki spania na nieodpowiednim materacu?

Spanie na materacu, który jest nieodpowiedni może być dużym błędem nawet jeśli nie miałeś do tej pory żadnych problemów z kręgosłupem. Jeśli śpisz na kanapie, zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu to całkiem możliwe że Twój kręgosłup w przyszłości w końcu na tym ucierpi (jeśli do tej pory tak się nie stało). Powodem tego jest niewłaściwe dopasowanie się materaca do ciała i tym samym niewystarczające jego podparcie całego ciała snu. Przez to nasz kręgosłup jest ułożony w sposób nienaturalny.

Wpływ materaca na kręgosłup

Najlepsze materace na kręgosłup – nasz wybór

Przedstawimy teraz materace, które naszym zdaniem są odpowiednie dla osób mających problemy z kręgosłupem. Mamy nadzieję że uda się państwu dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie. Staraliśmy się zwracać uwagę nie tylko na opisy producentów ale również na opinie klientów którzy zakupili już dany model i chcieli podzielić się swoimi doświadczeniami. 

Materac Hybrid Premium

Materac HYBRID PREMIUM SLEEPMEDNaszym zdaniem jest to najlepszy wybór. Dlaczego? Pierwszym powodem jest jego punktowe podparcie, które idealnie spisuje się przy problemach z kręgosłupem. Materac odpowiednio dopasowuje się do ruchów osoby na nim śpiącej, tak aby kręgosłup był ciągle wyprostowany. Wykorzystano w niego sprężyny typu Multipocket oraz aż 3 rodzaje pianek: Termoelastyczną VitaRest, 2 warstwy pianki wysokoelastycznej VPPHR i piankę FlexiFoam. To idealne połączenie. Materac jest dwustronny, dzięki czemu odwracając go od czasu do czasu posłuży nam naprawdę długie lata.

No i oczywiście objęty jest statusem produktu medycznego. Kolejny powodem jest jego odpowiednio dopasowana twardość bez względu na wagę osoby na nim śpiącej. Jeśli ważysz powyżej 80kg to można dokupić matę kokosową, która go dodatkowo utwardza. Materac ten posiada aż 15 lat gwarancji co świadczy o pewności producenta co do jakości zastosowanych elementów przy jego budowie.

PREMIER BIOSPRING

Materac premier biospringTo kolejny materac na który naszym zdaniem powinny zwrócić uwagę osoby mające problemy z kręgosłupem. Wykonany został z 3 różnych materiałów: profilowanej pianki wysokoelastycznej, włókien SEACELL oraz lateksu. Takie połączenie jest idealne dla dobrego podparcia naszego kręgosłupa. Pianka nadaje materacowi sprężystości, włókna SEACELL podnoszą jego twardość a lateks jest warstwą odpowiadającą za komfort. Materac ten klasyfikowany jest jako twardy 8/10. Posiada miano rehabilitacyjnego i materiały w nim wykorzystane sprawiają że jest on przyjazny dla środowiska. Wybraliśmy go z racji na ilość pozytywnych opinii, które można znaleźć na jego temat. Według wielu opisywany jest jako świetny materac w szczególności dla osób mających problemy z kręgosłupem. W recenzjach na temat tego materaca przeczytać możemy również że jest on idealny dla osób, z nadwagą ponieważ nawet pod dużym ciężarem nie zapada się. Inne osoby mówią zaś o świetnym stosunku ceny do jakości.

Dejmos JANPOL

Materac dejmosMaterac DEJMOS jest świetną alternatywą dla materacy twardych, ponieważ jest on sklasyfikowany jako miękki 4/10 a mimo to posiada certyfikat produktu rehabilitacyjnego. Dzięki piance termoelastycznej jest w stanie bardzo dobrze odwzorować kształt naszego ciała bez względu na pozycje zasypiania – co daje mu świetne właściwości ortopedyczne. W tym materacu znajdziemy również piankę wysokoelastyczną, która ma właściwości podpierające i daje materacowi odpowiednią wentylację. Dzięki temu wykorzystuje się ją w łóżkach o przeznaczeniu szpitalnym, rehabilitacyjnym i antyodleżynowym. Materac jest dwustronny a przy jego zakupie możemy otrzymać wiele gratisów jak poduszka termoelastyczna czy nawet stelaż Arkadia II Economy pod wymiar materaca.

Jeśli chodzi o opinie to znaleźliśmy tylko pozytywne, potwierdzające jego właściwości ortopedyczne. Warto zwrócić uwagę również na to że materac jest Polskiej produkcji od firmy JANPOL, firma ta posiada dobre opinie i renomę w świecie producentów materacy. Nie bez powodu w naszym rankingu materacy znajdziesz ten model.

MIT: Twardy materac = dobry materac na kręgosłup

To, że twardy materac jest odpowiedni na problemy z kręgosłupem jest absolutnie nieaktualnym stwierdzeniem. Kiedyś, gdy na rynku istniały tylko bardzo miękkie materace, które nie gwarantowały odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa była to jak najbardziej prawda. Natomiast teraz, gdy rodzajów materacy jest ponad 10 i są w nich zastosowane przeróżne systemy to twardość materaca jest pojęciem względnym. Nawet miękkie materace wyposażone są teraz w 7-stopniowe poziomy twardości aby zapewnić naszemu kręgosłupowi i innym częściom ciała odpowiednie wsparcie.

Zapomnij więc o tym i jeśli nie chcesz to nie musisz męczyć się na bardzo twardym materacu. Jeśli twardy materac nie będzie odpowiedni do Twoich problemów z kręgosłupem to możesz nawet pogłębić stan swojej choroby. Odpowiedni materac powinien powodować że nasze ciało powinno być ciągle w pozycji prostej, bez względu na to czy śpimy na plecach, brzuchu czy boku. Dokładnie tak jak prezentuje to ilustracja poniżej.

Najlepiej w tym celu sprawdzają się materace kieszeniowe typu multipocket, z racji na wiele punktów podparcia kręgosłupa oraz materace lateksowe, które zapewniają wsparcie nie tylko Twojemu kręgosłupowi ale również mięśniom Twojego ciała – na takim podłożu mogą się rozluźnić i prawidłowo zregenerować. 

Czy materac na chory kręgosłup musi być drogi?

Wiele osób wstrzymuje się z zakupem materaca  rehabilitacyjnego, ponieważ ich zdaniem są one bardzo drogie. Co prawda w tym przypadku najczęściej cena materaca idzie w parze z jakością jednak wcale nie oznacza to że na dobry materac musimy wydać fortunę. Za około 1000 złotych możemy kupić już dobrej jakości z certyfikatami produktu medycznego. Jeśli możesz sobie pozwolić na większy budżet to oczywiście! Materac za 2000zł na pewno będzie wykonany z lepszych materiałów oraz okres gwarancji będzie z pewnością większy. 

Tych materacy unikaj

Postanowiliśmy również napisać nieco na temat tego jakich materacy zdecydowanie unikać. Pierwszym rodzajem będą te, które nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa. Materac musi je mieć aby odpowiednio odciążyć Twój kręgosłup w strategicznych miejscach. Kolejny rodzaj to materace bonnelowe. Dlaczego? Ponieważ jest to typ materacy sprężynowych, których sprężyny współpracują ze sobą. Przez to materac najczęściej zagłębia się pod osobą śpiącą nie dając odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa.

Pora na twardość materacy. Materac sklasyfikowany jako ortopedyczny nie może być ani za miękki (np. 2/10) ani za twardy (np. 9/10). Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady to nasz kręgosłup będzie ciągle zgięty i nie będzie mógł prawidłowo się zregenerować. 

za miękki materac

Z naszego doświadczenia odradzamy także materace piankowe, które nie dość że w większości przypadków tracą jakąś część swojej twardości po roku, dwóch latach użytkowania to dodatkowo są po prostu za miękkie. Jeśli decydujesz się na materac piankowy to na pewno nie decyduj się na taki, który składa się tylko i wyłącznie z jednej warstwy. Jeśli wierzchnia warstwa składa się z lateksu to już bardziej możliwe że będzie on odpowiedni dla Twoich problemów z kręgosłupem. Natomiast jedna warstwa jest zdecydowanie niewystarczająca. 

Posumowanie 

Mamy nadzieję, że po naszych radach uda Ci się dobrać odpowiedni materac dla Ciebie. Pamiętaj że niekoniecznie musi on być bardzo twardy ale musi za to zapewniać odpowiednie wsparcie dla Twojego kręgosłupa. Najlepiej jeśli ma certyfikat materaca rehabilitacyjnego, jednak nie jest to obowiązek, jeśli Twoim zdaniem będzie to dla Ciebie odpowiedni wybór. Jeśli masz poważne problemy z kręgosłupem to powinieneś skonsultować się z lekarzem i wraz z nim dobrać odpowiednie podłoże do spania dla Ciebie. My dobraliśmy materac dla osób, które mają problemy z kręgosłupem nie biorąc pod uwagę poważnych chorób, ponieważ w takim przypadku może być niezbędny specjalny materac, dobrany do Twoich indywidualnych potrzeb.